Members of the Commission

Judge Seriti

Judge Seriti, Supreme Court of Appeal Judge

Personal: Born: 21 July 1949, Pretoria; Wife: Nomvuyo; Four children

Education: Matric: Setotolwane High School, Polokwane; B Iuris (1976) Fort Hare; LLB (1985) Unisa ; LLM (1988) University of the Witwatersrand; LLM (1992) Unisa; LLD (1993) University of Pretoria

Professional History:
Attorney, 26 years at Maluleke Seriti & Moseneke; Seriti Mavundla & Partners and Maluleke Seriti Matlala & Makume
Judge, North Gauteng High Court: 2003
Judge of Appeal, Supreme Court of Appeal: 2010

Publications, Awards, Honours and Other Activities:
Member of Black Lawyers Executive Committee on three occasions
Chairperson of Black Insolvency Practitioners
Chairperson of Insolvency Practitioners of South Africa
Co-Chairperson of Law Society of South Africa
Deputy Chairperson of South African Law Commission
Chairperson of Commission for Remuneration of Public Office Bearers
Alumni Laureate Award, University of Pretoria: 2002
Black Lawyers Founders Award: 2003
Gauteng Law Council Award in Recognition of the Contribution to the Attorneys Profession: 2004


Judge Seriti

Judge Legodi, North Gauteng High Court, Pretoria (Resigned)

Personal: Born: 09 July 1954; Wife: MM Legodi; Two children

Education: Matric: Mokome High School, Soekmekaar (1975); BProc: University of the North (1981)

Professional History:
Admitted as an attorney (1986)
Legal Assistant – Attorneys Phosa Mojapele & Partners September 1984 – September 1986
Senior Partner – Legodi Khoza & Partners February 1987 – August 1996
Sole Practitioner – Francis Legodi & Associates (1996 – September 2004)
Acting Judge, Venda High Court (2000)
Acting Judge, Pretoria High Court (2000-2004)
Judge of the High Court – Pretoria (October 2004)

Publications, Awards, Honours and Other Activities:
Mediator 1994 Elections
Electoral Presiding Officer – Lydenburg (1996)
Member of the first Mpumalanga Tender Board (1994-1998)
Chairperson of the Mpumalanga Parks Board (1996-1998)
Member and later Chairperson of the Ngobeni Commission (1998)
Chairperson of the Magistrates Commission (From 2010)
Chairperson of the Military Appeal Court (Since 2007)
Member of the Arms Procurement Commission (2011)


Judge Seriti

Judge Hendrick Mmolli Thekiso Musi, Judge President of the Free State High Court

Personal: Born: 09 June 1942, Brits; Wife: Matladi Maria; Four children

Education: Matric: Hofmeyr High School, Atteridgeville, Pretoria; BA: University of the North, awarded by UNISA (1970);
BIuris: University of South Africa (1974); LLB: University of South Africa (1978)

Professional History:
Public Prosecutor, Magistrates Court Ga-Rankuwa (1973-1976)
Admitted as an Attorney (1980)
Conducted his own practice under the style Thekiso Musi in Pretoria (1980-1999)
Senior examiner for the Attorneys Admission Examinations, Law Society of the Northern Provinces (1997-1999)
Acting Judge, Venda High Court several terms 91997-1999)
Appointed Judge of the Free State High Court (June 1999)
Acting Judge of the Labour Court (2004-2005)
Acting Judge of the Labour Appeal Court (2006)
Appointed Judge of the Labour Appeal Court (2007)
Acting Judge of the Supreme Court of Appeal (2007)
Judge President Free State High Court (January 2008 to date)
Member of the Judicial Conduct Committee (2010 to date)

Publications and Other Activities:
Founded and edited a newsletter for the Free State High Court (2011)
Former Vice President and Acting President, BLA (1993-1995)
Chairs the Free State Case Floor Management Forum


Judge Seriti Mrs Pretty Luphondo
Secretary of the Commission